آغاز فعالیت کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان


کمیته ملی شبکه تحقیقات سرطان در کشور به منظور هدفمندکردن مراکز تحقیقاتی و یکپارچه‌سازی مطالعات حوزه سرطان به همت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت فعالیت خود را آغاز کرد.


به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان این‌که یکی از مسائلی که امروزه در دنیا و در کشورمان باید به طور جدی به آن پرداخته شود، مقوله سرطان هاست، تاکید کرد: راه‌اندازی کمیته ملی شبکه تحقیقات سلامت می‌تواند نقطه عطفی برای یکپارچه‌سازی تحقیقات سرطان در کشور با رویکرد پیشگیرانه باشد که هم‌اکنون در دستور کار معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار گرفته است.


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ادامه داد: شبکه ملی تحقیقات سرطان موظف است تا مطالعات گسترده‌ای که در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در حوزه سرطان در حال انجام است را تجمیع کند تا از نتایج آن برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در عرصه کلان کشور استفاده شود و در نقطه پایانی در قالب دستورالعمل‌های اجرایی در اختیار معاونت درمان و بهداشت وزارت بهداشت قرار گیرد.


پناهی با اشاره به اینکه باید رویکردها را از واکنش‌گرا به رویکرد کنش‌گرایانه تغییر داد، تاکید کرد: توجه و تمرکز بر پیشگیری از بروز سرطان یکی از راهکارهای اصلی در این مقوله محسوب می‌شود. به جای برخورد منفعلانه که بیمار پس از ابتلا به نظام پزشکی کشور مراجعه کند و هزینه‌های سنگینی به بار آورد، با چاره‌اندیشی و سیاست‌گذاری‌های کلان و محوری از ابتدا روند ابتلا را کاهش داده و از بروز بیماری پیشگیری شود.


وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه ترویج رفتارهای سلامت محور و سبک زندگی سالم در جامعه مؤثر است، آنچه بیشترین اثرگذاری بلندمدت را در جامعه بر جای می‌گذارد، سیاست‌گذاری‌های مبتنی بر شواهد علمی است. برای دستیابی به دستاورد قابل توجه در این حوزه باید ساختارها مورد بازبینی قرار گیرد.


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت همچنین با اشاره به نتایج مثبت برخی مطالعات، افزود: استفاده از علوم نوین مانند هوش‌مصنوعی، استفاده از بزرگ‌داده‌ها (Big Data) و فناوری‌های جدید حوزه سلامت مانند سلول درمانی، ژن درمانی و غیره می‌توانند مؤثر واقع شوند.


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به نتایج تحقیقات مقایسه‌ای که در دنیا طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ بر انواع سرطان انجام شده است، اظهار کرد: نتایج این مطالعات نشان می‌دهد متاسفانه در دنیا روند رشد، سرعت، شتاب و تنوع این بیماری رو به افزایش است. با این حال امیدواری بسیاری وجود دارد با انجام مطالعات همه‌جانبه و جامع به دستاوردهای مطلوبی، جهت سیاست‌گذاری اثربخش در کاهش روند رشد این بیماری کسب شود.


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه در کشور منابع مالی مناسبی برای مطالعات سرطان اختصاص داده شده است، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات معاونت در سال گذشته شناسایی تهدیدهای حوزه سلامت مانند سالمندی جمعیت، بیماری‌های قلب و عروق، بیماری‌های غدد و متابولیسم، عوامل محیطی و آلودگی هوا و سرطان‌های شایع و غیره است. این در شرایطی است که هر کدام از تهدیدات در قالب یک ماموریت تحقیقاتی ویژه و ملی به یک دانشگاه علوم پزشکی در کشور با اختصاص منابع مالی واگذار شده است.


وی یادآور شد: این یک پروژه بزرگ، ولی به هم پیوسته است که هر عامل، بر دیگری تاثیرگذار است و کنترل و کاهش روند رشد هر کدام می‌تواند در افزایش سطح سلامت جامعه نقش ایفا کند.


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، یکی از مسائل حائز اهمیت نظام سلامت در آینده را بیماری سرطان دانست و خاطرنشان کرد: از ابزار P4  یعنی (Predictions) به معنای “پیش‌بینی” (Prevention) به معنای “پیشگیری”، (Personalized medicine) به معنی “درمان شخصی‌سازی شده” و (Participate)  به معنای “مشارکت” می‌توان در جهت درمان‌های هدفمند جهت مدیریت بیماری سود برد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگربهترین مشاورین کسب و کار چه ویژگیهایی دارند


دیدگاهتان را بنویسید