آغوش باز امامزادگان گلستان برای روزه داران


ایسنا/گلستان سرزمین دارالمومنین گلستان با بیش از ۱۲۳ بقاع متبرکه و حرم امن امامزادگان آغوش خود را برای پذیرایی از مهمانان خدا باز کرده‌ است.


گردشگری مذهبی به آن نوع گردشگری گفته می‌شود که مردم به صورت انفرادی یا جمعی و به منظور زیارت، تبلیغ مذهبی یا حتی گذران اوقات فراغت به اماکن مذهبی سفر می‌کنند.
سفر به شهرهای مشهد مقدس، قم و شیراز با هدف زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س) و شاه چراغ (ع) از پرطرفدارترین مقصدهای گردشگران مذهبی در ایران است. تلاقی ماه مبارک رمضان و نوروز ۱۴۰۳ فرصتی ویژه برای علاقه‌مندان به گردشگری مذهبی است، اما به دلیل آنکه بسیاری از مردم دوست دارند فرصت روزه گرفتن در ماه مهمانی خدا را از دست ندهند و از طرفی شرایط سفر به مدت حداقل ۱۰ روز نیز برایشان فراهم نیست، ما سفر به بقاع متبرکه استان گلستان را به هم استانی‌های خود پیشنهاد می‌دهیم.

در استان گلستان که به سرزمین دارالمؤمنین مشهور است، ۱۲۳ بقعه متبرکه وجود دارد که از این تعداد ۱۰۳ بقعه شامل حرم امامزادگان بوده و ۲۰ مورد از بقاع نیز شامل سقاخانه، زیارتگاه و قدمگاه است که برای هرکدام از این‌ها بر اساس موقعیت مکانی و جغرافیایی امکانات رفاهی تدارک دیده‌شده است.


آغوش باز امامزادگان گلستان برای روزه‌داران

در اینجا به معرفی تعدادی از امامزادگان شاخص استان گلستان می‌پردازیم.

امام‌زاده عبدالله (ع)

نسب: این امام‌زاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع)هست.

آدرس:  استان گلستان، شهرستان گرگان، بخش مرکزی، شهر گرگان، میدان شهدا.

امکانات رفاهی:  به دلیل حضور زائران زیادی که عازم مشهد مقدس هستند و در این مکان بیتوته می‌کنند این بقعه دارای امکانات زیرساختی شامل آب برق گاز و سرویس‌های بهداشتی است.

امام‌زاده طیب (ع)

نسب:  امام‌زاده طیب (ع) فرزند موسی بن جعفر(ع) است.

آدرس:  امام‌زاده طیب (ع) در حاشیه جنگل روستای قرن‌آباد در ۲۰کیلومتری بخش مرکزی شهرستان گرگان واقع‌شده است.

امکانات رفاهی:  شامل آب، برق و گاز و زائرسرا می‌باشد.


آغوش باز امامزادگان گلستان برای روزه‌داران

امام‌زاده روشن آباد

 مقبره این امامزاده متعلق به عبداله از بستگان امام موسی کاظم (ع) است. بنای امامزاده یادگار معماری قرن نهم هجری، که در میان باغی واقع شده است. این بنا دارای بقعه بوده که دارای رواق و حرم چهار گوش و گنبد ساقه‌دار و مدور است. ساختمان اصلی این بنا به قرن نهم هجری قمری تعلق دارد.

آدرس: حدود‪            پانزده کیلومتری بین راه گرگان به کردکوی در نزدیکی روستای سرکلاته کفشگیری و دورود محله در وسط باغ مشجر و قبرستانی به همین نام واقع شده‌است

امکانات رفاهی: این بنا امکانات اقامتی ندارد، ولی امکانات بهداشتی را داراست.

آستان مقدس امام زادگان آق امام آزادشهر

شرح حال: در منطقه آزادشهر بقعه متبرکه آق امام قرار دارد که مدفن محمد بن زید(ع) معروف به آق امام و محمد بن صادق دیباج می‌باشد. محمدبن‌زید علوی یکی از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) بود که به تدریس شیعی اهتمامی تام داشت.

آدرس:  این امامزاده در دهستان نظام‌آباد از توابع بخش مرکزی آزادشهر در استان گلستان واقع‌شده است.

امکانت رفاهی برای مسافر:  زائرسرا ندارد ولی محل مناسبی برای اسکان موقت مسافران است.


آغوش باز امامزادگان گلستان برای روزه‌داران

زیارتگاه خالد بن سنان (خالد نبی)

شرح حال: محل دفن یکی از چهار پیامبری است که در فاصله رسالت حضرت عیسی (ع) و حضرت محمد(ص) عهده دار امور تبلیغی از سوی خداوند بوده است و نسبت‌ایشان به اسماعیل ذبیح‌الله می‌رسد. درباره این زیارتگاه و محدوده تاریخی آن که سنگ‌های عجیبی دارد افسانه‌های محلی فراوانی روایت شده است. همه ساله فصل بهار تورهای گردشگری زیادی از سراسر کشور برای تماشای این مکان به گلستان می‌آیند.

آدرس:  حدود ۱۰۰ کیلومتری شهرستان کلاله و ۶ کیلومتری روستای کچی سوبلا و در ارتفاعات قله قدرت کوه کوگچه داغ قرار دارد. مکان دقیق آن در کوه‌های شمالی قریه گوگجه در بخش مراوه‌تپه و در محدوده دهستان تمران (تمر قره قوزی) است.

امکانات رفاهی برای اسکان ندارد.

امام‌زاده الازمن

شرح‌حال:  امامزاده هارون بن موسی بن جعفر(ع) معروف به امامزاده الازمن است.

آدرس:  امامزاده الازمن در ۸۰۰ متری جاده بین‌المللی و شهرستان علی‌آباد کتول و روستای الازمن واقع‌شده است.

امکانات رفاهی: امامزاده ازنظر جغرافیایی در جای بسیار بکری قرارگرفته که در ایام نوروز و بقیه سال میزبان مسافران و می‌همانان و زائرین آقا علی بن موسی‌الرضا (ع) است.

زیارتگاه بابا تکیه

شرح‌حال:  بنابر اعتقادات اهالی روستا و زائران و به استناد شجره‌نامه موجود، این زیارتگاه مربوط به آصف برخیا است. آصف پسر برخیا، نام وزیر یا دبیر سلیمان نبی (ع) و یا دانشمندی از بنی‌اسرائیل است. می‌گویند، این همان کسی است که علمی از کتاب داشت و در قرآن کریم ذکر آن رفته است.

آدرس: زیارتگاه بابا تکیه در دامنه شمالی نیلکوه و در ۶۰۰ متری حاشیه‌ی جنوب غربی روستای پاسنگ بالا از توابع بخش گالیکش شهرستان مینودشت واقع‌شده است و با شهر گالیکش حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد.

امکانات رفاهی برای اسکان مسافر ندارد.


آغوش باز امامزادگان گلستان برای روزه‌داران

امامزاده ابراهیم (ع)

شرح‌حال: یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) می‌باشد.

آدرس:  در سه کیلومتری شرقی شهر کردکوی، روستای النگ در بخش مرکزی کردکوی واقع‌شده است.

امکانات رفاهی برای اسکان مسافر: در سال ۱۳۵۰ به همت اهالی روستای النگ برای زوار آن حضرت استراحتگاه زیادی در اطراف آن ساخته‌شده است.

امام‌زاده سلیمان (ع)

شرح‌حال: امامزاده سلیمان علیه‌السلام از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است.

آدرس: استان گلستان، گرگان، جاده گرگان به کردکوی، روستای هاشم‌آباد، مسیر دسترسی به حرم مطهر از جاده اصلی شمال به طول سه کیلومتر بوده و از آسفالت بسیار مناسبی برخوردار است.

امکانات رفاهی:  فضای سرسبز و دل‌انگیز محوطه این امامزاده برای اسکان موقت مسافران مناسب است.

امام‌زاده قاسم (ع)

شرح‌حال:  امامزاده قاسم (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است.

آدرس:  این امامزاده در ورودی شهر دلند از توابع شهرستان رامیان واقع‌شده است.

امکانات رفاهی: این امامزاده مکان مناسبی برای اسکان مسافرین نوروزی و زائرین امام رضا (ع) است.


آغوش باز امامزادگان گلستان برای روزه‌داران

آستان مقدسه امامزاده بی‌بی‌یان (ع)

شرح‌حال: امامزادگان حضرت حلیمه خاتون (س) و سلیمه خاتون (س)معروف به بی‌بی‌یان از زریه و سلاله پاک حضرت موسی بن جعفر(ع) هستند.

آدرس: این امامزاده در فاصله ۲ کیلومتری از دهستان سعدآباد بخش فندرسک و ۲۰ کیلومتری شهرستان رامیان قرارگرفته است.

امکانات رفاهی: این امامزاده با داشتن آب شرب شهری، سرویس‌های بهداشتی و مکان جنگلی برای استراحت و تفریح زائرین و مسافرین بسیار جذاب است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز


دیدگاهتان را بنویسید