از اعلام زمان توزیع کارت آزمون تا تغییرات شکلی کنکور ۱۴۰۲


دکتر عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و معاون این سازمان در نشست خبری امروز، ۱۷ دی ماه درباره برگزاری آزمون، نحوه دفترچه سؤالات، قطع اینترنت، اعلام نتایج اولیه و زمان صدور کارت ورود به جلسه آزمون توضیحاتی ارائه دادند.


به گزارش ایسنا، در نشست خبری رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ارتباط با نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ عنوان شد که علاوه بر افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور، تعداد دفترچه‌های سؤالات این آزمون نیز نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشمگیری یافته است. 


اینترنت، آخرین حلقه امنیتی کنکور است


دکتر عبدالرسول پورعباس در این نشست خبری گفت: در ارتباط با برگزاری کنکور، اینترنت به عنوان آخرین حلقه امنیت کنکور مطرح است‌. براساس مصوبه‌ای که در دستور العمل شورای امنیت کشور،قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور به صورت سراسری یا نقطه‌ای مطرح شده است. در این زمینه درخواست خود را به دبیرخانه شورای امنیت کشور ارسال کرده‌ایم و در صورت تصویب ابلاغ می‌شود. نحوه اجرا و عملکرد با وزارت ارتباطات است و اختیار کامل با این وزارتخانه است. لیست تمام نقاط مورد نظر را با امضای وزیر علوم و سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کرده‌ایم  و انتظار داریم که تصویب شود.


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: این مسیر، مطالبه مردم و داوطلبین است. زیرا بین ۸ تا ۱۶ میلیون از جمعیت درگیر این موضوع هستند و زحماتی برای رسیدن به این مرحله کشیده‌اند، سازمان سنجش نیز برای زحماتی که کشیده و پیچیدگی کار تصمیم دارد امنیت کنکور را به نقطه کمال برساند.


مسائل فنی قطع اینترنت در اختیار وزارت ارتباطات است


پور عباس در ادامه تاکید کرد: همه جوانب امر پیش‌بینی شده و نقطه کمال آن محدود کردن اینترنت همراه است که این موضوع بستگی به نظر وزارت ارتباطات دارد. ما میخواهیم عکس و فایلی ارسال و دریافت نشود نه اینکه اینترنت به طور مطلق قطع شود. این موضوع از نظر فنی در اختیار وزارت ارتباطات است.


وی ادامه داد: ما انتظار داریم در مدت سه ساعت برگزاری کنکور وزارت ارتباطات این امنیت را به جوانان و داوطلبان هدیه بدهد تا دانشجویان با خیال راحت به آزمون خود بپردازند.


پورعباس تاکید کرد: تلاش داریم که صبح روز آزمون هم امکان گرفت عکس مقدور نباشد،برای این موضوع از تمام امکانات خود نیز استفاده کرده‌ایم .اما الان تجهیزاتی که در اختیار داوطلبان هست با آن داوطلبانی که به قصد تقلب وارد جلسه امتحان شده‌اند و برای این موضوع اجیر شده‌اند، می‌توانند در حد یک ثانیه با دستگاهی که در اختیار آنها قرار داده شده عکس را بگیرند و به بیرون از جلسه ارسال کنند و برگشت جوابهای این برگه ارسال شده با یک دستگاه تلفن قابل دریافت است. هر چند سال گذشته راه برگشت برگه ی ارسال شده به بیرون را بستیم اما با محدود کردن شبکه اینترنت باید راه ارسال برگه به بیرون را ببندیم.این موضوع مستلزم این است که وزارت ارتباطات با ما همکاری کند.


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: ما می دانیم که شبکه اینترنت شبکه حساسی است و کسب و کار مردم با این شبکه ارتباط دارد . همینطور سلامت مردم در بیمارستان‌ها با این شبکه ارتباط دارد. راضی به مختل شدن این امور نیستیم اما از سوی دیگر جمعیت چند ده میلیونی ما متقاضی این هستند که امنیت آزمون به شدت بالایی تامین شود.


وی درباره تغییرات آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها گفت: با درخواستی که از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری داشتیم؛ روسای دانشگاه‌های معین سراسر کشور به عنوان نماینده تام‌الاختیار وزیر برای برگزاری کنکور انتخاب شده اند. به همین منظور،جلسات متعددی با روسای دانشگاه معین برگزار کرده‌ایم.


آزمون نوبت اول می‌تواند آزمایشی باشد


معاون وزیر علوم ادامه داد: کنکور ۲ مرتبه در سال برگزار می‌شود و ما در آستانه برگزاری نوبت اول کنکور قرار داریم. امیدوارم که داوطلبان بتوانند نتیجه خوبی کسب کنند و اگر نتیجه مناسبی به دست نیاورند، می‌توانند آزمون نوبت اول را یک آزمون آزمایشی بدانند.


۲۵ دی، آغاز توزیع کارت ورود به جلسه


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص زمان توزیع کارت اولین مرتبه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ خاطرنشان کرد: کارت ورود به جلسه نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، روز یکشنبه ۲۵ دی ماه در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان‌سنجش منتشر می‌شود و داوطلبان با توجه به اطلاعات روی کارت خود می‌توانند از محل و زمان برگزاری آزمون مطلع شوند.


وی با بیان اینکه جمعیت قابل توجهی درگیر کنکور می‌شوند  توضیخ داد: نه تنها داوطلبان بلکه اعضای خانواده و بستگان نزدیک آنها نیز درگیر آزمون ورود به دانشگاه‌ها می‌شوند. اینطور می‌توان گفت که حدود ۸ میلبون نفر به صورت مستقیم درگیر فرآیند برگزاری آزمون هستند. 


 دکتر پورعباس درباره تغییرات آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها گفت: در آستانه برگزاری نوبت اول آزمون هستیم و اکنون که دوهفته به زمان برگزاری کنکور باقیمانده است، داوطلبان باید آمادگی کامل را داشته باشند و در این واقعه بزرگ با روحیه باز و آمادگی کامل خود را آزمایش کنند.


وی با بیان اینکه کنکور همواره در سرنوشت افراد بسیار تاثیر دارد، گفت: تمام تلاش خود را برای برگزاری امن کنکور انجام می‌دهیم و اقداماتی در این زمینه انجام داده‌ایم.  انتخاب روسای دانشگاه‌های معین به عنوان نماینده تام‌الاختیار وزیر یکی از اقدامات ما است.


چاپخانه‌ای هوشمند دفترچه سؤالات و پاسخ‌نامه را منتشر می‌کند


وی درباره دومین اقدام سازمان سنجش توضیح داد: این سازمان با کمک و هماهنگی وزارت کشور توانسته است، در زمینه برگزاری کنکور اقداماتی انجام دهد. برگزاری کنکور مانند برگزاری انتخابات است، با این تفاوت که اوراق رای‌گیری ارزشمند است و باید حفظ شوند اما اوراق تحویل شده به سازمان سنجش، اوراق شخصی‌سازی شده است. یک چاپخانه هوشمند اوراق و دفترچه‌های آزمون را با مشخصات هر فرد چاپ می‌کند. جمع‌آوری و نگهداری از آن نیز حائز اهمیت است.


امنیت مخازن حوزه‌های برگزاری آزمون ارتقاء یافته است


دکتر پورعباس درباره سومین اقدام سازمان سنجش گفت: اقدامات موثری برای ارتقاء حفاظت آزمون انجام داده‌ایم. حدود ۲۴۰۰ حوزه برگزاری آزمون در سراسر کشور داریم. امنیت مخازن این حوزه‌ها بازنگری شده و ارتقاء یافته‌است.  همچنین دفترچه سئوالات و پاسخ‌نامه‌ها امسال تنوع دارند. امیدواریم این تنوع‌بخشی هم موجب اسایش داوطلبان و هم موجب افزایش امنیت آزمون شود.


محکومیت ۱۰ ساله برای برخی متخلفان


دکتر پورعباس با بیان اینکه برخی از داوطلبان به واسطه تقلب تا۱۰ سال از شرکت در آزمون محروم می‌شوند، گفت: تعداد دستگاه‌ها در جهت مبارزه با تقلب افزایش یافته است.  در آخرین کنکور، حدود ۸۵۷ نفر را با تجهیزات گرفتیم که بین ۳ تا ۱۰ سال شرکت در کنکور محروم شدند.


کاهش داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص شرکت کنندگان در کنکور گفت: حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آزمون ۱۴۰۱ شرکت کردند و تعداد داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ حدود ۹۰۰ هزار نفر است. بر این باور هستم هرچه تعداد دفعات برگزاری آزمون‌ها بیشتر شود، تعداد داوطلبان کمتر می‌شود. از طرفی این احتمال وجود دارد که داوطلبان در زمان برگزاری کنکور دچار مشکلاتی مثل استرس و بیماری شوند و نتیجه آزمون تحت تاثیر استرس داوطلب قرار گیرد. اما هنگامی که تعداد دفعات آزمون بیشتر باشد، داوطلب با فراغ خیال بهتر و بیشتری در آزمون شرکت می‌کند. نتیجه آزمون‌ سال جاری تا ۲ سال اعتبار دارد. 


وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار گفت: ما در خصوص برگزاری آزمون‌های پایانی وزارت‌آموزش و پرورش به آنها کمک کرده‌ایم و دستگاه‌هایی را برای جلوگیری از وقوع تقلب در اختیار آنها قرار داده‌ایم.


رد و بدل‌های مالی را رصد کرده‌ایم


دکتر پورعباس در خصوص افرادی که دیپلم رشته‌ای غیر از گروه آزمایشی که در کنکور شرکت می‌کنند، دارند؛ گفت: مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، وزارت  آموزش وپروش را ملزم کرده که این افراد در آزمون ترمیمی آموزس و پرورش شرکت کنند و اگر در این آزمون‌ها شرکت نکنند نمره صفر برای آنها لحاظ شود.


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: پرداخت‌ها در خصوص تقلب در آزمون سراسری چه به صورت پول رایج یا ارز دیجیتال باشد، توسط سازمان سنجش شناسایی و رصد شده است.


افزایش تعداد دفترچه‌های سؤالات ۳ گروه آزمایشی اصلی


دکتر حسن مروتی، معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش در نشست خبری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ با اشاره به تغییرات نحوه پاسخگویی به سؤالات کنکور گفت: در آزمون امسال سؤالات هر درس یا تعدادی از دروس باهم در دفترچه جداگانه قید شده و هر دفترچه پاسخنامه اختصاصی خواهد داشت که با پایان زمان پاسخگویی به هر سری از سؤالات، پاسخنامه اختصاصی به همراه دفترچه جمع آوری شده و دفترچه و پاسخنامه جدید توزیع می‌شود.


وی با اشاره به تغییرات دفترچه های سؤالات کنکور ۱۴۰۲ ، با بیان اینکه داوطلبان گروه ریاضی ۲ دفترچه دریافت می‌کنند، توضیح داد: دفترچه اول شامل ۴۰ سؤال ریاضی است که نسبت به سال گذشته ۱۰ مورد کاهش یافته است. زمان پاسخگویی به سؤالات ۷۰ دقیقه است.


۳ دفترچه برای گروه ریاضی و ۴ دفترچه برای گروه علوم‌تجربی


معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش درباره دفترچه دوم گروه ریاضی اظهار کرد: این دفترچه شامل ۳۰ سؤال شیمی  و ۳۵ فیزیک است و زمان پاسخگویی نیز  ۷۵ دقیقه است.


وی درباره ۴ دفترچه گروه تجربی نیز گفت: دفترچه شماره یک شامل ۴۵ سؤال زیست شناسی است که نسبت به سال گذشته ۵ مورد کاهش یافته اما فرصت داوطلبان برای پاسخ به پرسش‌ها بیشتر شده است. دفترچه دوم داوطلبان گروه تجربی مختص این دروس است که شامل ۳۰ سؤال شیمی و ۳۵ سؤال فیزیک است. مدت زمان پاسخگویی نیز ۷۵ دقیقه است. 
دکتر مروتی درباره دفترچه سوم گروه تجربی نیز گفت: این دفترچه شامل ۳۰ سؤال ریاضی و ۱۵ سؤال زمین‌شناسی است که ۶۰ دقیقه زمان برای پاسخ در نظر گرفته‌ شده است.


وی با بیان اینکه داوطلبانی که رشته بهیاری انتخاب کرده‌اند، باید به سؤالات دفترچه چهارم پاسخ دهند؛ گفت: این دفترچه شامل ۳۰ سؤال است و ۲۰ دقیقه فرصت پاسخ‌دهی برای این سؤالات در نظر گرفته شده است.


داوطلبان علوم‌انسانی ۲ دفترچه دارند


دکتر مروتی درباره دفترچه‌های گروه علوم‌انسانی گفت: این دفترچه شامل ۲۰ سؤال ریاضی، ۳۰ سؤال برای زبان و ادبیات فارسی، ۱۵ سؤال روان‌شناسی و ۱۵ سؤال علوم‌اجتماعی است‌.


وی درباره دفترچه دوم این گروه آزمایشی توضیح داد: دفترچه دوم گروه انسانی شامل ۱۳ سؤال تاریخ، ۱۳ سوال جغرافیا،۲۰ سوال فلسفه و منطق، ۱۵سوال برای اقتصاد و ۲۰ سوال برای عربی است.


معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش درباره دفترچه گروه هنر خاطرنشان کرد: داوطلبان این گروه آزمایشی به ۵۰ سوال برای درک عمومی هنر، ۲۰ سوال درک عمومی ریاضی و فیزیک و ۳۰ سوال خلاقیت تصویری و در مجموع به ۱۰۰ سؤال در مدت ۱۱۵ دقیقه پاسخ می‌دهند. گروه زبان نیز شامل ۷۰ پرسش تخصصی است که داوطلبان این گروه آزمایشی در مدت ۱۰۵ دقیقه به سؤالات پاسخ می‌دهند.


مروتی در پایان اظهار کرد: نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ۵۸۵ حوزه‌ی ۴۱۷ شهرستان سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین تعداد حوزه‌های فرعی نیز ۲۰۴۱ مورد است؛ منظور از حوزه‌های فرعی، دانشکده‌های یک دانشگاه است.


زمان اعلام نتایج اولیه آزمون نوبت اول


دکتر احسان جمالی، معاون فنی و آماری سازمان سنجش درنشست خبری امروز توضیح داد:  نوبت اول کنکور  سال ۱۴۰۲ روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی برگزار می شود. این آزمون ۹۷۸ هزار و۴۶۰ نفر  داوطلب دارد  که ۶۰ درصد داوطلبان آن زنان هستند.


بیش از ۴۵۰ هزار نفر در آزمون گروه تجربی شرکت می‌کنند


وی با بیان اینکه گروه آزمایشی علوم‌تجربی، بیشترین میزان داوطلبان را دارد، گفت: گروه علوم تجربی با ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ نفر بیشترین تعداد داوطلب را دارد و ۴۶ درصد داوطلبان را به خود اختصاص داده است. پس از آن گروه علوم انسانی با ۳۰۹ هزار نفر ۳۱.۶ درصد داوطلبان را اختیار دارد. در گروه علوم ریاضی و فنی ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر شرکت کرده اند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را تشکیل می دهد. شرکت کنندگان گروه هنر نیز ۳.۹۹ درصد داوطلبان را تشکیل نمی‌دهند در این گروه آزمایشی ۳۹ هزار نفر داوطلب شرکت‌می‌کنند. در گروه زبان نیز ۶ درصد داوطلبان معادل ۵۹ هزار نفر شرکت دارند.


وی یادآور شد: ۵۱ درصد داوطلبان از میان داوطلبان سال جاری هستند و ۴۹ درصد از داوطلبان سنوات قبل هستند. استان تهران با ۱۲۵ هزار و ۳۴۶ داوطلب بیشترین داوطلب کنکور را دارد و استان سمنان با ۸ هزار و ۸۶۵ نفر داوطلب کمترین میزان داوطلب را دارد.


اعلام کارنامه نهایی در مرداد ماه سال ۱۴۰۲


وی خاطر نشان کرد: داوطلبان بر اساس کارنامه نهایی که مرداد صادر می‌شود، می‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.


معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در پایان گفت: برای داوطلبانی که تا خرداد فارغ التحصیل می‌شوند یا در شهریورماه فارغ التحصیل شوند، ملاک عمل نمرات خرداد است و داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند باید در آزمون ترمیمی خرداد شرکت کنند. این آزمون از طریق آموزش و پرورش برگزار می‌شود و اگر داوطلبی سابقه تحصیلی نداشته باشد نمره سوابق تحصیلی برای داوطلب که تاثیر آن ۴۰ درصد است “صفر” در نظر گرفته می شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا


دیدگاهتان را بنویسید