امیرعبداللهیان برای نزدیک شدن به توافق در وین از تلاش های روسیه


تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه در دیدار با همتای روس خود با بیان اینکه ما امروز اینجا هستیم که درباره تحولات روابط دو کشور گفت‌وگو داشته باشیم، گفت: از تلاش‌های سازنده همکاران شما در وین برای کمک به نزدیک شدن به توافق رفع تحریم‌های ایران سپاسگزاریم.  


به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به مسکو، حسین امیرعبداللهیان در نشست دو جانبه میان هیات‌های ایران و  روسیه در مسکو، با اشاره به اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به روسیه، گفت: ما امروز اینجا هستیم که درباره تحولات روابط دو کشور گفت‌وگو داشته باشیم. صرف نظر از هرگونه تحول بین‌المللی، توسعه مناسبات با کشور همسایه روسیه، برای جمهوری اسلامی ایران مهم است. در جریان سفر اخیر آیت الله سید ابراهیم رییسی و دیدار اخیر با ولادیمیر پوتین، توافقات مهمی بین دو کشور صورت گرفت.  


وی با بیان اینکه تردید ندارم که ما و شما با جدیت عملیاتی شدن توافقات دو رییس جمهور را پیگیری کرده‌ایم و این پیگیری‌ها را ادامه خواهیم داد، اضافه کرد: از تلاش‌های سازنده همکاران شما در وین برای کمک به نزدیک شدن به توافق رفع تحریم‌های ایران سپاسگزاریم.  


وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: همانطور که اشاره کردید، امروز فرصت مهمی است که راجع‌به تحولات در اوکراین، افغانستان، یمن، سوریه، فلسطین و سایر مسائل بین‌المللی، گفت‌وگو و رایزنی کنیم.


حجم تبادلات تجاری میان تهران – مسکو به حدود چهار میلیارد دلار رسیده است


سرگئی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه ضمن خوش‌آمد گویی به هیات اعزامی ایران به مسکو، گفت: ما گفت‌وگوی مفصل و مستمری در سطح سیاسی داریم که موجب عملیاتی کردن توافقاتی که در سطح روسای جمهور در شهر مسکو صورت گرفت، می‌شود.  
 
وزیر خارجه روسیه با اشاره به عواملی که در دنیا صورت می‌گیرد، گفت: به‌رغم این اتفاقات، حجم تبادلات تجاری میان دو کشور، افزایش ۸۰ درصدی داشته است و به حدود ۴ میلیارد دلار رسیده است.


وی با تأکید بر اینکه اطمینان دارم که روابط دو کشور افق بهتری دارد، گفت: به ویژه با توجه به اینکه مذاکرات در خصوص برجام در دولت فعلی قرار گرفته است.  


لاوروف خاطرنشان کرد: همکاری‌های دو کشور در سطوح بین‌المللی بسیار فعال است و ما در نظر داریم هماهنگی‌هایی را درباره بحران سوریه در چارچوب روند آستانه مورد بررسی قرار دهیم.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40


دیدگاهتان را بنویسید