امیرعبداللهیان فرصت های فراوانی در روابط ایران و آفریقای جنوبی


تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه در گفت‌وگو با همتای آفریقای جنوبی خود با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی ایران، گفت: فرصت‌ها و ظرفیت های فراوانی در روابط ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد.


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا؛ حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در تماس تلفنی با همتای آفریقای جنوبی خود، با اشاره به اهمیت قاره آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، بر عزم جدی دولت جدید ایران برای توسعه روابط با این قاره به ویژه با آفریقای جنوبی تاکید کرد.  


امیرعبداللهیان روابط دو کشور را در عرصه‌های مختلف خوب ارزیابی کرد و با اشاره به برگزاری موفق چهاردهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور از آمادگی کشورمان برای برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک در آینده نزدیک خبر داد و تأکید کرد که فرصت‌ها و ظرفیت های فراوانی در روابط دو کشور وجود دارد.


رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به حمایت ایران و آفریقای جنوبی از مواضع یکدیگر در سازمانهای بین المللی، بر تداوم این روند و همکاری دو کشور در مجامع بین المللی تأکید کرد.


امیرعبداللهیان به مواضع خوب آفریقای جنوبی در قبال مسأله فلسطین اشاره و اظهار کرد: شما در کشور خود آپارتاید را تجربه کرده اید و به خوبی وضعیت فعلی آپارتاید علیه مردم فلسطین را درک می‌کنید.   


خانم نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی نیز در این گفتگوی تلفنی، با تبریک حلول ماه مبارک رمضان، ایران را دوست خوب آفریقا توصیف و تأکید کرد روابط با ایران برای آفریقای جنوبی دارای اهمیت است.


خانم نالدی پاندور با قدردانی از حمایت‌های ایران از آفریقای جنوبی در سازمانهای بین المللی، افزود: ما فلسطین را دوست خودمان می‌دانیم.  


وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی با تکرار دعوت رئیس جمهور آفریقای جنوبی از رئیس جمهور اسلامی ایران،  ابراز امیدواری کرد، سفر آتی رئیس جمهور اسلامی ایران به آفریقای جنوبی پایه ریز جهش روابط دوجانبه باشد.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40


دیدگاهتان را بنویسید