امیر عبداللهیان همکاری های ایران با هیچ کشوری از جمله روسیه


تهران – ایران – وزیر امور خارجه با تاکید بر این که ایران هم با جنگ و هم با اعمال تحریم مخالف است، تاکید کرد: روشن است که همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با هیچ‌ کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین امیر عبداللهیان و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه در گفت وگوی تلفنی در خصوص مناسبات دو جانبه، روند مذاکرات وین، تحولات اوکراین و برخی از تحولات بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کردند.


دو طرف با اشاره به سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران اظهار داشتند که اکنون آژانس در مسیر درست همکاری فنی با ایران قرار دارد و توافق خوبی حاصل شده است.


امیرعبداللهیان اظهار داشت: ما با جدیت برای رسیدن به توافقی خوب و قوی در وین تلاش می کنیم. تاکنون پیشرفت های خوبی به دست آمده اما با وجود پیشرفت های حاصله، برخی از مسائل هنوز در وین حل و فصل نشده که نیازمند تصمیم سیاسی طرف غربی است.


وی با تاکید بر ضرورت رفع موثر تحریم ها، اظهار داشت: رسیدن به توافق در وین می تواند زمینه همکاری های متنوع جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورها و از جمله شرکای خود را گسترش دهد.


امیرعبداللهیان با تاکید بر این که ما هم با جنگ و هم با اعمال تحریم مخالف هستیم، تاکید کرد: روشن است که همکاری های جمهوری اسلامی ایران با هیچ‌کشوری از جمله روسیه نباید متاثر از فضای تحریم باشد.


لاوروف بر اهمیت همکاری های تهران – مسکو در همه زمینه ها تاکید کرد


سرگئی لاوروف نیز در این گفت وگوی تلفنی بر ضرورت همکاری های ایران و روسیه در زمینه های مختلف، از جمله حیطه های مختلف روابط تجاری و اقتصادی تاکید کرد.


وی با اشاره به روند مذاکرات طی شده و حمایت روسیه از خواسته های منطقی ایران، دیدگاه های خود را در این خصوص تشریح کرد.


لاورف با انتقاد از تحریم های اعمالی علیه روسیه بر اهمیت همکاری های دو کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.


دو طرف در این مکالمه در خصوص برخی دیگر از مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین، روند آستانه برای حل موضوع سوریه و نشست آنتالیا در ترکیه به تبادل نظر پرداختند.دیدگاهتان را بنویسید