انتقال اتباع ایران از کشورهای همسایه اوکراین تاکید بر گسترش همکاری


تهران – ایرنا – وزیر امور خارجه در گفت‌ وگو با همتای اسلواکیایی خود ضمن اعلام آمادگی تهران برای گسترش همکاری‌ در همه زمینه ها با براتیسلاوا تصریح کرد: تصمیم داریم که اتباع خود را پس از ورود به کشورهای همسایه اوکراین و از جمله اسلواکی از طریق پرواز به ایران منتقل کنیم.


 به گزارش ایرنا، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه روز جمعه در ادامه رایزنی‌های تلفنی خود با برخی وزرای امور خارجه کشورهای همسایه اوکراین، با ایوان کورکوک وزیر امور خارجه اسلواکی گفت‌وگو کرد و درباره وضعیت ایرانیان مقیم اوکراین، روابط دوجانبه و مسائل بین المللی مورد اهتمام مشترک تبادل نظر کرد.


وزیر امور خارجه با اشاره به روابط خوب دو کشور و همکاری‌های مطلوبی که در زمینه‌های مختلف بین تهران و براتیسلاوا وجود دارد، افزود: آمادگی داریم تا همکاری‌های دو کشور را در تمامی زمینه‌ها گسترش دهیم.


امیر عبداللهیان درباره تشدید بحران در اوکراین خاطرنشان کرد که امیدواریم این بحران از مسیر سیاسی و به صورت مسالمت‌آمیز حل و فصل شود.


وزیر امور خارجه گفت که جمعی از اتباع ایرانی مقیم اوکراین برای خروج از این کشور اقدام کرده اند و از دولت اسلواکی می‌خواهیم که جهت ورود اتباع ایرانی از اوکراین به اسلواکی بدون دریافت روادید همکاری و مساعدت لازم را اعمال کند.


وی خاطرنشان کرد: تصمیم داریم که اتباع خود را پس از ورود به کشورهای همسایه اوکراین و از جمله اسلواکی از طریق پرواز به جمهوری اسلامی ایران منتقل کنیم.


وزیر امور خارجه اسلواکی نیز ضمن ابراز خرسندی از توسعه همکاری‌های دو کشور در سطوح و زمینه‌های مختلف، از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک خبر داد که مورد استقبال وزیر امور خارجه قرار گرفت.


ایوان کورکوک همچنین با استقبال از پیشنهاد وزیر امور خارجه، از آمادگی کشورش برای همکاری و مساعدت به شهروندان ایرانی جهت خروج از اوکراین از طریق مرزهای اسلواکی بدون نیاز به روادید خبر داد.


وی تأکید کرد: شهروندان ایرانی می‌توانند از طریق مرزهای اوکراین به اسلواکی وارد شده و به ایران سفر کنند.
دیدگاهتان را بنویسید