باید از رویکرد سیاه و سفید دوری کنیم


رییس پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: سیاست مان به ویژه در ابعاد بین المللی با رویکرد مثبت نبوده است.


به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در مراسم رونمایی از کتاب «دیپلماسی با صدای بلند» گفت: نسل جوان ما نسل پرسشگری است و روی چرایی ها تمرکز دارد. زمان ما هم پرسشگر بودیم اما روی‌ چگونگی ها تمرکز داشتیم. حضرت آقا اخیرا تاکید داشتند که باید ابعاد مختلف اندیشه امام (ره) را به نسل جوان منعکس‌ کنیم.


وی گفت: بعد معرفتی امام موجب تثبت انقلاب شد که همان خداباوری بود. همچنین نباید از بعد فلسفی امام غافل شد.


صالحی گفت: قبل از انقلاب دین را عامل محرک اجتماع تلقی نمی‌کردند بلکه یک امر مهجور ‌ناکارآمد تلقی می کردند.


رییس پیشین سازمان انرژی اتمی با طرح این سوال که چرا روی ایران توجه زیاد است؟ گفت: این الهام بخشی ایران است که مهم است. آمریکایی ها می گویند انقلاب ایران از دستشان در رفت و حالا که دیگر نمی توانند کاری کنند باید جلوی الهام بخشی آن را بگیرند. البته نه اینکه ما در مسیر انقلاب و تحقق آن اشتباه نداشتیم اما ایران همچنان برای آمریکا مهم است.


وی ادامه داد: شاید از دید برخی ها غیرقابل قبول باشد اما از دید غربی ها ایران حتی از ترکیه مهمتر است. ایران دارای یک تمدن است و در ایستگاه های مختلف در این روند موفقیت زیاد داشته و یکی از آنها ایجاد حکمرانی مدنی‌ بوده است.


صالحی گفت: ایستگاه موفقیت آمیز دیگر تحقق انقلاب اسلامی این بود که جمهوری اسلامی نه پادشاهی است نه دموکراسی و نه لزوما جمهوری و یک نمونه منحصر به فرد در دنیا داریم؛ البته باید دید در آینده به چه سمت و سویی می رود. یکی از سفرا در سفیر اخیرم به اصفهان گفت که ایران کشوری ویژه است که با این همه فشار هنوز روی ‌پای خود ایستاده و این نکته جالبی است.


وی تاکید کرد: سیاست ما به ویژه در ابعاد بین المللی با رویکرد مثبت نبوده است که البته یک بخشی از آن ناشی از جنگ تحمیلی بوده است. وقتی جنگ رخ داد و ملت ایران دید همه دولتها علیه شان بسیج شدند، بدبین شدند و نگاه ما به روابط بین الملل امنیتی شد.


او با طرح این سوال که در مثلث‌ روسیه و چین و آمریکا باید چه کنیم؟ گفت: برای مهار روسیه، ایران‌ کشوری مهم و قدرتمندترین همسایه روسیه است. برای مهار چین، نفت ایران مورد توجه است. خاورمیانه الان رگ حیاتی چین است و به شدت به آن نیاز دارد.


صالحی افزود: ایران می تواند در بازار انرژی نقش آفرین باشد، پس غرب نسبت به ایران حساس و هوشمند است؛ از این رو معتقدم در این شرایط باید از رویکرد سیاه و سفید دوری کنیم.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگردستگاه تصفیه آب


دیدگاهتان را بنویسید