برگزیدگان کنگره سراسری شعر دفاع مقدس در شیراز تجلیل شدند


شیراز-ایرنا- بیست و سومین کنگره ملی شعر دفاع مقدس روز چهارشنبه با معرفی برگزیدگان این کنگره و همچنین رونمایی از ۱۲۰ عنوان کتاب دفاع مقدس استان فارس در شیراز به کار خود پایان داد.


آیین اختتامیه کنگره ملی شعر دفاع مقدس با حضور رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس،معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس و جمعی از شاعران برجسته و پیشکسوت چهارشنبه ۴ اسفندماه  در سالن شهید دستغیب(ره) حرم مطهرشاهچراغ(ع) در شهر شیراز برگزار شد.


برگزیدگان بیست و سومین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس و مقاومت به شرح اسامی زیر در این آیین، معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
بخش دفاع مقدس
اول: عمران بهروج «عریان‌تر از کویر» از گیلان
دوم: مرتضی عابدپور لنگرودی «دهه سرخ» از کرمانشاه
سوم: میثم زردشتیان «سی درصد» از فارس
تقدیر:
سید محمد میلاد دانشور دفاع مقدس از فارس
هادی فردوسی دفاع مقدس از فارس
ایوب پرنداور دفاع مقدس از فارس
محمدعلی جهاندیده دفاع مقدس از فارس
عبدالرضا مروتی دفاع مقدس


بخش مدافعان حرم
اول: فاطمه عارف نژاد «روضه مشکوف» از قم
دوم: نرگس دهقان «خطبه» از یزد
سوم: ماهرخ دوستی «شهدای خانطومان» از مازندران


بخش مدافعان سلامت


اول: رقیه زمانپور «در سال کادر درمانی» از چهارمحال‌وبخیاری
دوم: فاطمه مهدیان «عطر نفس» از یزد
سوم: میثم جعفری «تقدیم به شهیده زهرا شیرویه» از لرستان


بخش کودک و نوجوان
اول: زهرا شقایق نامه از یزد
دوم: ریحانه نوری «سردار آفتابی» از همدان
سوم: سیده فرشته حسن‌زاده «پای نو» لرستان
سوم: سیده حدیثه هاشمی «همیشه سبز» از گیلان


بخش جنگ نرم
اول: طیبه سلیمانی‌نژاد «شهر ما مثل» از یزد
دوم: داود رحیمی «راه سرخ» از چهارمحال و بختیاری
سوم: علی سلیمانی «جنگ است ولی…» از اصفهان


فراخوان این کنگره در تیرماه سال جاری اعلام شد و علاقه مندان به ارائه آثار تا ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ مهلت داشتند آثار خود را به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.
محمود اکرامی‌فر، مصطفی محدثی خراسانی، رضا اسماعیلی، عبدالرحیم سعیدی‌راد، سید مهدی طباطبایی، وحید سمنانی، حبیب‌الله رزمجویی و حامد محقق به دبیری علمی محمدرضا سنگری و دبیر اجرایی حجت‌الاسلام محمدحسین انصاری‌نژاد داوری بیست و سومین کنگره سراسری شعر دفاع مقدس را برعهده داشتند.


رونمایی از ۱۲۰ کتاب دفاع مقدس استان فارس
سرهنگ سعید کوشکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس چهارشنبه در سخنان کوتاهی درباره کتاب‌های رونمایی شده در این آیین اظهار کرد: استان فارس علاوه بر اینکه مهد ادب و فرهنگ و شعر است، مهد کتاب است.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۲۰ کتاب در حوزه دفاع مقدس به چاپ رسانده‌ایم که ۱۸ اثر از این مجموعه مرتبط با تاریخ شفاهی، ۳۹ اینفوگرافیک و ۲۵ کتاب صوتی است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس حاطرنشان کرد: از نویسندگان خواهش می‌کنم برای قلم زدن درباره دفاع مقدس ما را یاری کنند، چراکه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند تولید کتاب دفاع مقدس باید ۱۰۰ برابر افزایش داشته باشد که ما در استان فارس چنین ظرفیت بزرگی را داریم.
کوشکی در ادامه به ۷ هزار و ۵۰۰ اثر دریافت شده در این کنگره اشاره کرد و تاکید کرد: استقبال از این کنگره نشان می‌دهد که بعد از ۳۳ سال پس از دفاع مقدس جوانان به این هویت و افتخار ملی افتخار می‌کنند.


در این آیین، غلامرضا کافی شاعر پیشکسوت با تاکید براینکه چندسال تاخیر در برگزاری کنگره ملی شعر دفاع مقدس جامعه ادبی را با یک گمشده‌ای روبرو کرده بود، گفت: کنگره شعر دفاع مقدس یکی از پرشورترین و خاطره‌انگیزترین رویدادهای ادبی کشور طی سال‌های گذشته بوده است.دیدگاهتان را بنویسید