خاطره بازی با پروانه معصومی با تماشای عکس سریال ها


پروانه معصومی در طول حیاتش در ۲۳ سریال بازی کرد؛ او اوایل دهه ۶۰ با حضور مقابل دوربین «کوچک جنگلی» بازی در اولین سریالش را به ثبت رساند و آخرین حضورش مقابل دوربین‌ یک سریال تلویزیونی، ۲ سال قبل در ساخته‌ای از داریوش یاری رقم خورد.


به گزارش ایسنا، پروانه معصومی ـ بازیگر سینما و تلویزیون ـ امروز دوشنبه ـ ششم آذر ماه ـ در بیمارستانی در شهر رشت گیلان “https://www.isna.ir/news/1402090604008/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%B9%D8%B5%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA”>درگذشت.


او از بازیگران فعال در تلویزیون بود؛ چنانچه آخرین حضورش در قاب تصویر هم در سریالی تلویزیونی رقم خورد که با برزو ارجمند، محمود جعفری، شهین تسلیمی و مهران رجبی همبازی بود.


«در کنار پروانه‌ها» تابستان ۱۴۰۰ از تلویزیون پخش شد. داستان از آنجا شروع می‌شد که مشکلات پی در پی زندگی «رهی» را که از بیماری حاد قلبی در رنج است به جوانی ناامید تبدیل کرده. او در ادامه برای نجات تنها دلخوشی‌ زندگی‌اش که خواهرش است طعمه نقشه‌ای می‌شود. معصومی در این سریال نقش گیسو را بازی می‌کرد.


خاطره‌بازی با پروانه معصومی با تماشای عکس‌ سریال‌ها


در سریال «امام علی(ع)» پروانه معصومی که آن زمان کمتر از ۵۰ سال داشت، ایفاگر نقش «هاجر» همسر مالک اشتر بود. می‌گفت: خیلی برای ایفای نقش «هاجر» مطالعه نکردم. شاید بهتر است بگویم ۸۰ درصد ماجرای داستان زندگی «هاجر» را داود میرباقری برایم گفت و بسیار برای ایفای این نقش به من کمک کرد.


پروانه معصومی همچنین تاکید کرده بود: بازی در مجموعه تلویزیونی «امام علی (ع)» برایم اصلا سخت که نبود هیچ، بلکه لذت‌بخش هم بود. یک روز داود میرباقری برای حضور در این مجموعه از من دعوت کرد و زمانی در این مجموعه ایفای نقشم آغاز شد که همه سکانس‌های این مجموعه ضبط شده بود و در ادامه صحنه‌های مربوط به من فیلمبرداری شد که ضبط کلیه این سکانس‌ها ۱۰ روز طول کشید.


به ایسنا گفته بود: وقتی سریال امام علی (ع) پخش شد من در سوریه بودم و خیلی برایم جالب بود که وقتی مردم آنجا مرا می‌دیدند از سریال امام علی (ع) نام می‌بردند. این مجموعه از طریق ماهواره پخش می‌شد و مردم سوریه با دیدن این سریال مرا شناخته بودند. همکاری با آقای میرباقری در فیلم «مسافر ری» هم ادامه پیدا کرد که آن نقش کوتاه را هم خیلی دوست دارم.


اما در سریال طنز «شرایط خاص»، معصومی ایفاگر نقش مادر شهید بود. او که در این سریال با مریم سعادت همبازی بود، تاکید می‌کرد، ژانر طنز نیاز امروز رسانه‌ ملی است.


«یوسف پیامبر (ع)» ساخته زنده‌یاد فرج الله سلحشور دیگر سریال ماندگاری است که پروانه معصومی در آن ایفای نقش کرده است. او نقش بانو تیه همسر آمنهوتپ سوم را بازی می‌کرد.


سریال «مثل هیچکس» هم سال ۸۷ ساخته شد. در این سریال پروانه معصومی جایگزین ثریا قاسمی شد. وی که در کنار دیگر بازیگران خانم سریال «مثل هیچ‌کس» از جمله آتنه فقیه‌نصیری، مرضیه لشگری، نفیسه روشن و حنانه شهشهانی بازی میکرد، پس از آسیب‌دیدگی ثریا قاسمی بر اثر تصادف با ماشین و لغو قرارداد به عنوان بازیگر نقش «بی‌بی‌خانم» معرفی شد. سریال «مثل هیچ‌کس» را عبدالحسن برزیده بر اساس فیلم‌نامه‌ای از علی‌اکبر محلوجیان کارگردانی کرد. پروانه معصومی در سریال «پلیس جوان» نقش زیور، مادر یونس همسر سابق جلال رئیس مادران خط نجات را بازی می‌کرد. این سریال توسط سیروس مقدم ساخته و در سال ۱۳۸۰ از شبکه سه سیما پخش شد. نقش یونس را شهاب حسینی بازی می‌کرد. مریلا زارعی و میترا حجار دیگر بازیگران این سریال بودند.


معصومی درباره این سریال با انتقاد از طولانی شدن قسمت‌ها به ایسنا گفته بود: «پلیس جوان»یک سریال ۲۶ قسمتی بود که قصه بدی نداشت و از استخوان‌بندی خوبی بهره می‌برد اما به شرطی که چیزهایی از آن حذف می‌شد. وقتی هم که با آقای سیروس مقدم صحبت می‌کردیم اگر چیزی درست بود تصحیح می‌کرد و از کار راضی بودم ولی بعد که کار پخش شد فقط موفق به دیدن چند قسمت آن شدم. یک روز جلوی تلویزیون بودم و دیدم نوشته قسمت سی و سوم، یک‌دفعه جا خوردم! چطور ممکن است یک سریال ۲۶ قسمتی ۳۳ قسمت بشود؟!


معصومی یک سال بعد در سریال «دریایی‌ها» از سیروس مقدم هم بازی کرد. در این مجموعه باز هم مریلا زارعی ایفای نقش داشت و این بار پژمان بازغی نقش اول مرد (امید پرتو) را بازی می‌کرد. رضا عطاران در نقش بهنام، مرجان شیرمحمدی مهتاب، مهدی فتحی مفتش آجرلو، داریوش ارجمند، نعیمه نظام‌دوست و سام درخشانی دیگر بازیگران این سریال بودند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز


دیدگاهتان را بنویسید