روایت بازرس ویژه رئیس جمهور از ردپای بانک ها در پرونده های فساد


تهران – ایرنا – بازرس ویژه رئیس‌جمهور، یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور در حوزه فساد را بانک‌ها خواند و گفت: هیچ پرونده فسادی پیدا نمی‌شود که یک‌سر آن به بانک‌ها وصل نباشد.


به گزارش حوزه دولت ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن درویشیان» صبح امروز پنجشنبه در ششمین همایش سالانه «سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت» با موضوع «مقابله با فساد» اظهار داشت: یکی از اقدامات دولت شفاف شدن حقوق و مزایای کارکنان قوه مجریه است که در این راستا به همه وزارتخانه‌ها ابلاغ شده تمامی داده‌های غیرمحرمانه خود را در دسترس عموم بگذارند و هر دستگاهی از این کار سرباز بزند، تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد. 


وی با بیان اینکه یکی از نظارت‌های مهم نظارت‌های مردمی و همگانی بر حاکمان است که در نصایح ائمه و بزرگان هم دیده می‌شود، از شفافیت به‌عنوان مهمترین اصل از اصول ۱۲ گانه ابلاغیه رئیس‌جمهور یاد کرد و افزود: هر کجا شفافیت باشد، فسادی رخ نخواهد داد و مبارزه با فساد هم نیازمند رعایت شفافیت است.


پرونده فسادی نداریم که یک‌سرش وصل بانک‌ها نباشد


رئیس دفتر بازرسی ویژه ریاست‌جمهوری یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور در حوزه فساد را بانک‌ها دانست و تصریح کرد: زمانی که فساد دنبال می‌شود در نهایت ردپای یک بانک در آن دیده می‌شود و هیچ پرونده فسادی پیدا نمی‌کنید که یک‌سر آن به بانک‌ها وصل نباشد.


حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان افزود: بانک‌ها ۱۰۰ میلیون وام به مردم می‌دهند اما در بدو پرداخت وام ۲۰ درصد آن را بلوکه می‌کنند و در نهایت هم سود صد میلیونی از مردم می‌گیرند.


وی با بیان اینکه ساختار بانک‌ها به‌گونه‌ای‌ است که راه‌های دور زدن قانون وجود دارد، افزود: تقریباً همه بانک‌ها بیش از میزان مقرر شورای پول و اعتبار از مردم سود می‌گیرند و در این مورد بانک‌های خصوصی بدتر از بانک‌های دولتی هستند و اگر یک بانک دولتی گاهی تا ۲۴ درصد از مردم سود می‌گیرد، بانک‌های خصوصی بعضاً تا ۴۰ درصد هم سود دریافت می‌کنند!


حجت‌الاسلام والمسلمین درویشیان تأکید کرد: هر قدر اقدامات دستگاه‌ها شفاف شود کارایی و بازدهی آن دستگاه بالاتر می رود و یکی از اصول مهم دولت که در حال پیگیری آن است، مسأله شفافیت است و در دولت اقداماتی انجام خواهد شد تا جلوی تعارض منافع گرفته شود.


گزارش انتصابات به‌زودی تقدیم رئیس‌جمهور می‌شود


رئیس دفتر بازرسی ویژه ریاست‌جمهوری همچنین با بیان اینکه رئیس‌جمهور بر شایسته‌گزینی در انتخاب همکاران دولت سیزدهم تأکید دارد، گفت: بازرسی ویژه ریاست‌جمهوری درحال پیگیری انتصابات در دولت است و به زودی گزارش آن تقدیم رئیس‌جمهور خواهد شد و اگر تخلفی صورت گیرد، با آن برخورد خواهد شد. 


حجت‌الاسلام درویشان صیانت از اقدامات خوب و مدیران درستکار و سالم را اقدام دیگر دولت دانست و گفت: بعضی مواقع افرادی که منافع‌شان در خطر است، علیه مدیران سالم در فضای مجازی و رسانه‌ای جوسازی می‌کنند که افراد را مورد حمایت دولت قرار می‌دهیم.


وی با تأکید بر اینکه باید همزمان با کاهش فساد، ادراک فساد در جامعه هم کاهش یابد، گفت: نباید به خاطر ظن به فساد، اتهامات و اظهارات بدون بررسی و فاقد صحت در فضای مجازی مطرح شود بلکه اول باید مسائل بررسی شود و در صورتی که فساد کسی محرز شد، با یک تدبیر مناسب باید آن را رسانه‌ای کرد.


تعداد فرارهای مالیاتی بیش از ارقام اعلامی است


رئیس دفتر بازرسی ویژه ریاست‌جمهوری درباره سند تحول دولت هم گفت: در این سند بر دولت الکترونیک تأکید شده است؛ زیرا تا زمانی اقدامات دولت هوشمند و شفاف نشود نمی‌توان اعلام کرد که فساد نیست. پس باید این امر محقق شود که رئیس‌جمهور هم بر این موضوع تأکید دارد و تا اوایل سال آینده این موضوع تکمیل خواهد شد.


حجت‌الاسلام درویشیان خاطر نشان کرد: متأسفانه در کشور تعداد فرار مالیاتی بیشتر از آنچه اعلام می‌شود هست و باید اقداماتی در جهت مانع شدن این امر انجام دهیم که تاکنون نیز اقدامات خوبی از سوی وزارت اقتصاد انجام شده است.


وی در پایان اظهار داشت: نمی‌خواهم بگویم فساد در کشور نیست و در برخی مجموعه‌ها نهادینه نشده است، اما آنقدری که مردم تصور می‌کنند، فساد نیست واقعاً.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40


دیدگاهتان را بنویسید