رییس جمهور کار فرهنگی در موضوع حجاب مقدم بر اقدام قهری است


مشهد – ایرنا – آیت الله رییسی رییس جمهور ضمن تاکید بر ضرورت رعایت عفاف و حجاب در جامعه، گفت : حدود ۲۸ دستگاه در موضوع عفاف و حجاب مسئولیت دارند اما کار فرهنگی در زمینه حجاب مقدم بر اقدام قهری است.


به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهور روز گذشته در نشستی با جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی خراسان رضوی همچنین در مورد گرامیداشت دوازدهم فروردین افزود:  ۱۲ فروردین روز بسیار مهم و مبارکی در تاریخ انقلاب است و هیچ نعمتی بالاتر از جمهوری اسلامی نیست، باید نظام جمهوری اسلامی پاس داشته شود چرا که پاسداشت آن از جلوه های شکر است.


آیت الله رئیسی تصریح کرد: اگر تمام نعمت ها داده می شد اما نعمت ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی بر این کشور نبود، کشور ما هم یک کشور مدعی توسعه یافتگی فقط در اقتصاد می شد.


وی افزود: توسعه یافتگی فقط در اقتصاد نیست بلکه توسعه در معنویت، اخلاق و تمام نیاز انسان باید مورد توجه قرار گیرد در غیر اینصورت اینگونه کشورها فقط در اقتصاد توسعه می یابند و در ابعاد انسانی مشکل خواهند داشت.


رییس جمهور وظیفه جدی نهادها و دستگاه های دولت سیزدهم را عبرت آموزی از گذشته دانست و تاکید کرد: با عبرت آموزی از گذشته و نگاه به آینده، برای پیشبرد اهداف برنامه ریزی کنند و در این ارتباط امیدواریم با استفاده از تجربیات ۴۰ ساله گذشته به استناد بیانیه گام دوم انقلاب گام هایی بر داریم تا عقب ماندگی های فعلی جبران شود.


رئیسی در ادامه با اشاره به مطالب مطرح شده از سوی حاضران در جلسه بر لزوم ساماندهی بافت قدیمی و پیرامونی اطراف حرم مطهر رضوی تاکید کرد و اظهار داشت: برای ساماندهی این بافت، ضمن مطالعه اقدامات انجام شده باید یک طرح نو ایجاد شود تا بتوان مظاهر فرهنگی و میراث گرانقدر دلبستگی به امام هشتم حفظ شود در عین اینکه بازسازی انجام می شود.


وی با تاکید بر اینکه کار اقتصادی باید با هویت فرهنگی همراه باشد، تصریح کرد: توسعه یافتگی در تمام استان ها باید با حفظ هویت فرهنگی باشد.


رئیس جمهور جوانگرایی را موضوعی مهم دانست و گفت: امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به جوانان اعتماد کردند و خسارتی هم از این اعتماد دیده نشد.


رئیسی با تاکید بر اینکه سفرهای استانی دولت بدور از تشریفات است، تصریح کرد: در گذشته برای سفرهای استانی روسای جمهور تشریفات و پروتکل های خاصی لحاظ می شد اما ما در ۱۸ سفر استانی دولت سیزدهم هیچکدام از این کارها را انجام ندادیم.


وی افزود: ما از فرودگاه مستقیم به کارخانه و پروژه های نیمه تمام برای حل مشکلات می رویم و سفرهای دولت از اقدامی تشریفاتی به سفرهای کاری تبدیل شده است، روش دولت پرهیز از تشریفات است.


رئیسی با اشاره به وجود زمینه برای فعالیت بانوان در دولت، خاطر نشان کرد: دولت از طرح های فرهنگی ارائه شده توسط بانوان استقبال می کند.


رئیس جمهور همچنین گفت: پژوهش در موضوعاتی مانند نظام بانکی، مالیات، بیمه، واردات و صادرات و رمز ارزها موجب بازگشایی گره‌ها می شود. این مسائل می تواند به عنوان موضوع پژوهش در حوزه های علمیه قرار گیرد و دولت هم از این پژوهش ها استقبال می کند، ارتباط بین دولت و مجموعه های اندیشه ورز می تواند گره گشا باشد.


رئیسی اظهار داشت: برای «برنامه تحول دولت» وقت زیادی گذاشته شده است و بسیاری از اندیشکده ها در این زمینه نقش داشتند.


وی گفت: در این برنامه برای ۳۷ موضوع مهم کشور برنامه ریزی شده است، در این برنامه چالش ها، رویکردهای دولت و تحول ها آمده است.


رئیس جمهور درباره بعضی انتقادات مطرح شده در خصوص دخالت برخی افراد در انتصابات استانی و اداره استانها، تاکید کرد: من صریحا چندین بار و از جمله اخیرا در جلسه با استانداران گفتم تحت تاثیر شخص، نهاد یا جایگاهی قرار نگیرند، چرا که قابل قبول نیست.


رییس جمهور بر ضرورت رعایت عفاف و حجاب در جامعه تاکید کرد و گفت: قریب به ۲۸ دستگاه در موضوع عفاف و حجاب مسئولیت دارند، کار فرهنگی در زمینه حجاب تقدم بر کار قهری دارد.


رییس جمهور و تعدادی از اعضای هیات دولت روز چهارشنبه دهم فروردین ماه ۱۴۰۱ در نخستین سفر استانی خود در سال جدید وارد استان خراسان رضوی شدند ساعاتی قبل مشهد را به مقصد تهران ترک کردند.


ریس جمهور را در این سفر وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نیرو، نفت، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و راه و شهرسازی و نیز معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری همراهی کرده‌اند.


آیت الله سید ابراهیم رئیسی پیش از این به ۱۷ استان کشور شامل هرمزگان، قم، یزد، لرستان، زنجان، سمنان، اردبیل، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر، گیلان، گلستان و مازندران سفر کرده است.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40


دیدگاهتان را بنویسید