زلنسکی خطاب به دبیر کل سازمان ملل حق رای روسیه در شورای امنیت


مسکو – ایرنا – ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که از آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل خواست تا حق رای روسیه در شورای امنیت سازمان ملل را سلب کند.


به گزارش ایرنا، زلنسکی روز شنبه در توئیتی نوشت: از دبیر کل سازمان ملل خواستم این کشور متجاوز (روسیه) را از حق رای در شورای امنیت محروم کرده و اقدامات روسیه را نسل کشی اوکراینی ها محسوب کند.   


وی افزود: این مسائل را با دبیر کل سازمان ملل مورد بررسی قرار دادم.


رئیس جمهوری اوکراین در همین حال اذعان کرد که گوترش چنین اختیاراتی را ندارد.


زلنسکی پیشتر مدعی شده بود که کشورهای اروپایی با درخواست وی برای حذف روسیه از سامانه سوئیت موافقت کرده اند.


واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پیشتر گفته بود که اظهارات آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در مورد وضعیت شرق اوکراین، با اختیارات و صلاحیت وی مطابقت ندارد.  


وی افزود: دبیر کل سازمان ملل در هیچ مناقشه ای به خود اجازه نداده است در مورد کشوری این گونه سخن گوید.  


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه/۲ اسفندماه با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.


پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.دیدگاهتان را بنویسید