سفرای کشورهای عضو اکو و دبیرکل آن سازمان در بندر عباس گرد هم


تهران – ایرنا – معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از ادامه تلاش های کشورهای عضو اکو جهت اجرای تصمیمات و توصیه‌های نشست اخیر سران این سازمان در عشق آباد خبر داد و گفت: سفرای کشورهای عضو اکو و دبیرکل آن سازمان در اواسط اسفند ماه بندر عباس گرد هم می آیند.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه، مهدی صفری از ادامه تلاش های کشورهای عضو اکو جهت اجرای تصمیمات و توصیه‌های نشست اخیر سران این سازمان در عشق آباد خبر داد و افزود: با همکاری وزارت امور خارجه، استانداری هرمزگان و دبیرخانه اکو قرار است سفرای کشورهای عضو اکو در تهران به همراه دبیرکل این سازمان در اواسط اسفندماه جاری به بندرعباس سفر کنند و علاوه بر برگزاری نشست ماهانه خود در آن شهر و پیگیری اجرای تصمیمات نشست سران، از امکانات و تسهیلات لجستیکی و بندری این شهر بازدید کنند.


صفری خاطر نشان کرد: تعامل گسترده و هم افزایی با کشورهای همسایه از جمله در حوزه حمل و نقل و ترانزیت در دستور کار دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و ارائه خدمات لجستیکی به کشورهای عضو اکو در بنادر جنوبی کشور نظیر بندر عباس و چابهار در دست برنامه ریزی است.


معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد: تقویت هرچه بیشتر خطوط مواصلاتی مابین کشورهای عضو اکو از یک سو و بین منطقه اکو با مناطق پیرامونی از جمله دستورالعمل های سران اکو در نشست اخیر خود در عشق آباد نیز است.


صفری تصریح کرد: در همین ارتباط و با ابتکار ازبکستان (رییس دوره ای اکو در سال ۲۰۲۲)، امسال به عنوان “سالِ تقویت مواصلات منطقه ای” نامگذاری شده است.


وی همچنین از نشست پنج جانبه ای با حضور متخصصان حمل و نقل ریلی پنج کشور ترکمنستان، تاجیکستان، ترکیه، ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران خبر داد که روز پنجشنبه ۲۱ بهمن ماه بصورت مجازی برگزار شد.


معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ادامه داد: هدف از این جلسه که به ابتکار ترکمنستان تشکیل شد بررسی امکان انتقال بار به صورت چند وجهی (جاده و ریل) در مسیر تاجیکستان تا ترکیه از طریق شبکه ریلی ازبکستان، ترکمنستان و ایران بود و ابعاد فنی آن مورد تبادل نظر قرار گرفت. قرار است تبادل نظرها در نشست های دیگری دنبال شود.دیدگاهتان را بنویسید