سیستم ایمنی نوزادان در مبارزه با عوامل جدید بیماری زا قوی تر


نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیستم ایمنی نوزادان، قوی‌تر از آن است که بیشتر مردم تصور می‌کنند و در مبارزه با عوامل جدید بیماری‌زا از جمله ویروس کرونا از سیستم ایمنی بزرگسالان قدرتمندتر است.


به گزارش پایگاه اینترنتی یورک الرت، دکتر دونا فاربر استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا گفت: سیستم ایمنی نوزادان در مقایسه با سیستم ایمنی بزرگسالان به ضعیف بودن و توسعه‌نیافته بودن شهرت دارد اما این مقایسه منصفانه نیست.


وی افزود: نوزادان در مقایسه با بزرگسالان به واسطه ویروس‌ هایی مانند آنفلوآنزا و «ویروس سین‌سیشیال تنفسی» (RSV) به بسیاری از بیماری‌های تنفسی مبتلا می‌ شوند اما برخلاف بزرگسالان برای نخستین بار با این ویروس‌ ها برخورد می‌ کنند.


این محقق یادآور شد: بزرگسالان اغلب مریض نمی‌ شوند، زیرا خاطراتی از این ویروس‌ها را ثبت کرده‌ایم که از ما محافظت می‌کنند؛ این در حالی است که هرچه نوزاد با آن رو به رو می‌ شود، برای او تازگی دارد.


در این مطالعه جدید، فاربر و همکاران. ی زمین بازی را هموار کردند و فقط توانایی سیستم ایمنی را برای واکنش نسبت به یک پاتوژن جدید آزمایش کردند و اساساً هر گونه کمکی را از خاطرات ایمونولوژیک حذف کردند.


آنها برای مقایسه، محققان سلول های ساده تی (T )  – سلول های ایمنی که هرگز با یک پاتوژن مواجه نشده اند – را از موش های نوزاد و بالغ جمع آوری کردند. سلول ها در یک موش بالغ آلوده به ویروس قرار داده شدند.


در رقابت برای ریشه‌کن کردن ویروس، سلول‌های تی (T) نوزاد به‌خوبی برنده شدند: سلول‌های T ساده از موش‌های شیرخوار سطوح پایین‌تری از ویروس را نسبت به سلول‌های بالغ تشخیص می‌دهند، سریع تر تکثیر می‌شوند،  تعداد بیشتری به محل عفونت می‌روند و به سرعت یک دفاع قوی در برابر ویروس ایجاد می کنند.  یک مقایسه آزمایشگاهی پیشرفت‌های مشابهی را در میان نوزادان انسان در مقایسه با سلول‌های T بالغ نشان داد.


فاربر در این زمینه گفت: ما در حال بررسی سلول‌های تی( T ) ساده‌ای بودیم که هرگز فعال نشده‌اند، بنابراین تعجب آور بود که آنها براساس سن رفتار متفاوتی داشتند.  این موضوع نشان می‌دهد که سیستم ایمنی نوزاد، قوی و کارآمد است و می‌تواند در اوایل زندگی از عوامل بیماری‌زا رها شود. سیستم ایمنی نوزاد از برخی جهات ممکن است حتی بهتر از سیستم ایمنی بزرگسالان باشد زیرا برای واکنش نشان دادن به تعداد زیادی از عوامل جدید بیماری زا طراحی شده است. به نظر می رسد که این اتفاق در مورد کووید-۱۹ نیز رخ می‌دهد.


این محقق تصریح کرد: کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ (SARS-CoV-۲) برای همه افراد، کاملا جدید است، بنابراین، ما اکنون شاهد مقایسه طبیعی سیستم ایمنی بزرگسالان و نوزادان هستیم. سیستم ایمنی کودکان در این مورد خیلی بهتر عمل می‌کند. بزرگسالانی که با یک عامل جدید بیماری زا مواجه می‌شوند، کندتر واکنش نشان می‌ دهند. این به ویروس فرصتی برای تکثیر بیشتر می‌ دهد و آن زمان است که شخص بیمار می‌شود.


همچنین، یافته‌های این پژوهش می‌توانند توضیح دهند که چرا واکسن‌ها به ویژه در دوران کودکی و زمانی که سلول‌های (T ) بسیار قوی هستند، موثر عمل می‌کنند.  فاربر می‌گوید: «اکنون زمان دریافت واکسن است و نباید نگران دریافت چند واکسن بود.  هر کودکی که در جهان زندگی می کند به ویژه قبل از اینکه ماسک زدن را شروع کنیم، هر روز در معرض تعداد زیادی آنتی ژن جدید قرار می گیرد.


این مطالعه می تواند به طراحی بهتر واکسن برای کودکان منجر شود.دیدگاهتان را بنویسید