شایع ترین سرطان ها در رفسنجان کدام است


ایسنا/کرمان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان شایع‌ترین سرطان‌ها در رفسنجان از نظر بروز را سرطان‌های روده بزرگ، پستان، معده و تیروئید برشمرد.


دکتر اسماعیل الله‌آبادی شامگاه ۱۵ بهمن‌ماه در جمع خبرنگاران به‌مناسبت هفته‌ ملی مبارزه با سرطان اظهار کرد: از آبان امسال در بیمارستان علی‌بن‌ابیطالب (علیه السلام) رفسنجان امکان جراحی اکثر سرطان‌ها توسط تیم جراحی فوق تخصصی در حال انجام است و هر هفته بیمارانی از سراسر استان کرمان برای انجام جراحی سرطان پذیرش می‌شوند.


وی با اشاره به اینکه سرطان یکی از علل اصلی مرگ افراد در جهان و ایران به شمار می‌رود و روند ابتلا به آن صعودی شده، افزود: سرطان به گروهی از بیماری‌ها اطلاق می‌شود که در آن رشد غیرطبیعی و غیر قابل کنترل سلول‌های بدن وجود دارد. هر عضوی از بدن می‌تواند به سرطان مبتلا شود چراکه سرطان قابلیت تهاجم به بافت‌های اطراف و در موارد پیشرفته درگیری اعضای دور دست را دارد.


این متخصص جراحی عمومی و فلوشیپ جراحی سرطان شایع‌ترین سرطان‌ها در رفسنجان از نظر بروز را سرطان‌های روده بزرگ، پستان، معده و تیروئید برشمرد و مهمترین علل افزایش ابتلا به سرطان را افزایش سن، مصرف دخانیات و الکل، رواج زندگی کم تحرک، چاقی و داشتن تغذیه نامناسب دانست.


الله‌آبادی در توصیه برای پیشگیری از ابتلا به سرطان، بیان کرد: برای پیشگیری از ابتلای به سرطان سه مرحله وجود دارد؛ در مرحله اول اقداماتی باید صورت گیرد که سرطان کمتر در فرد سالم ایجاد شود مثلا از خوردن مواد سرطان‌زا و یا در معرض قرار گرفتن عوامل سرطان‌زا جلوگیری شود. در مرحله دوم درمان ضایعات پیش بدخیم یعنی ضایعاتی که در آینده سرطان روی آن‌ها سوار می‌شود مثل پولیپ در روده بزرگ یا برداشتن برخی توده‌های پیش سرطانی در پستان. همچنین در مرحله سوم کمک به عدم عود و ابتلای مجدد در فردی که سرطانش درمان شده است.


وی در خصوص روش‌های درمان سرطان گفت: درمان سرطان بسته به مرحله‌ای که تشخیص داده شود؛ می‌تواند شامل جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی و یا استفاده از داروهای جدید ضد سلول سرطانی باشد. ولی امروزه درمان موثر سرطان، ترکیبی از همه‌ این روش‌ها می‌شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم بورس خرید نهال کجاست؟ نکات خرید نهال چیست؟
بیشتر بخوانیم راهنمای خرید نهال


دیدگاهتان را بنویسید