طرح کاشت یک میلیارد درخت در گیلان آغاز شد


ایسنا/گیلان طرح مردمی کاشت یک میلیارد اصله نهال، همزمان با سراسر کشور امروز، ۱۱ آذرماه با غرس نهال توسط نماینده ولی‌فقیه در استان و استاندار گیلان در محوطه تالار مرکزی رشت آغاز شد.


اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد اصله نهال، همزمان با سراسر کشور امروز، ۱۱ آذرماه با غرس نهال توسط آیت‌الله فلاحتی، نماینده ولی فقیه در استان و اسدالله عباسی، استاندار گیلان در فضای آزاد تالار مرکزی رشت آغاز شد.


آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران در تشریح برنامه طرح مردمی کاشت نهال در راستای فرمایشات رهبری مبنی بر غرس یک میلیارد نهال در کشور اظهار کرد: در اجرای این طرح ۳۲ میلیون اصله درخت در گیلان طی برنامه چهار ساله غرس خواهد شد که امروز اجرای این طرح همزمان با سراسر کشور در این استان آغاز شد.


وی با تاکید بر ضرورت توجه به کاشت نهال در مناطق مختلف گیلان و حفظ منابع طبیعی افزود: همه مردم و مدیران سازمان‌ها باید برای اجرای این طرح تلاش‌های لازم را داشته باشند.


اسدالله عباسی، استاندار گیلان هم با بیان اینکه برای تحقق فرمایشات رهبری مبنی بر کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور باید به تعهد خود در استان عمل کنیم، اظهار کرد: امروز با کاشت نهال در محوطه تالار مرکزی رشت، اجرای رسمی برنامه طرح مردمی کاشت نهال با شعار «هر ایرانی، سه اصله نهال» آغاز شده ‌است.


وی با تاکید بر ضرورت حفاظت از جنگل‌ها و تلاش همگانی برای کاشت نهال افزود: گذشتگان، جنگل‌ها و سرسبزی را برای ما به یادگار گذاشتند؛ از این رو امروز وظیفه ماست تا از این منابع طبیعی برای آیندگان حفاظت کنیم.


استاندار گیلان با بیان اینکه کاشت نهال از امروز آغاز شده و در روزهای آینده تعداد بیشتری نهال غرس خواهد شد، تصریح کرد: کاشت نهال و درخت‌های مثمر با همکاری مردم در مناطق مختلف گیلان اعم از حاشیه جنگل‌ها و پارک‌ها غرس خواهد شد. همچنین نهال‌هایی از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای تحویل به مردم برای کاشت در مکان‌های تعیین شده، در نظر گرفته شده است.


صالح محمدی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نیز در حاشیه این مراسم، ۱۱ آذرماه را سالروز شهادت سردار جنگل، میرزا کوچک جنگلی دانست که با پویش کاشت مردمی یک میلیارد نهال در استان های گیلان، مازندران و گلستان مصادف شده و اظهار کرد: این حرکت عظیم در راستای سبز نگه داشتن کشور ایجاد شده و به ایران در راستای حفاظت از منابع طبیعی شخصیت بین المللی می‌دهد.


وی با بیان اینکه نهالکاری نباید فقط به هفته منابع طبیعی محدود شود، تصریح کرد: غرس نهال در استان های شمالی و در بسیاری از استان ها در این ایام سال انجام می شود و درصد زنده مانی درختان را بالا می برد؛ آغاز رویش گیاهان در بهار آغاز می شود و لذا غرس نهال در آذرماه کمک می کند تا ریشه ها آماده رویش در بهار شوند.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از همه دستگاه ها و نهادها و دانشگاه ها و سازمان های مردم نهاد و آحاد مردم خواست در این پویش شرکت کنند و گفت: هر درخت در سال ۲۳ کیلوگرم کربن دی اکسید را جذب و ۲۷۰۰ کیلوگرم اکسیژن تولید می کند؛ در واقع یک درخت اکسیژن مورد نیاز دو انسان بالغ را در سال تامین می کند.


محمدی گیلان را پرچمدار منابع طبیعی در کشور دانست و یادآور شد: با درختکاری به تعدیل دما و کاهش اثرات تغییر اقلیم کمک خواهیم کرد.


سید مازیار رضوی، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز، با اشاره به اهمیت تحقق کاشت مردمی یک میلیارد نهال در کشور، خاطرنشان کرد: امروز دنیا به این نتیجه رسیده که بدون کمک و مشارکت مردم امر حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست امکان پذیر نیست.


وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد طرح ملی کاشت یک میلیارد نهال با مشارکت مردم و در اراضی مستثنیات انجام خواهد شد، بیان کرد: اقدام به کاشت نهال در اراضی ملی نیز خواهیم کرد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی


دیدگاهتان را بنویسید