میرتاج الدینی هدف حذف ارز ترجیحی برچیدن بستر رانت و فساد استP>به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام «سیدمحمدرضا میرتاج الدینی» روز دوشنبه با اشاره به بررسی جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق به خبرنگاران، گفت: نکته حائز اهمیت در بررسی لایحه بودجه موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است که این موضوع به معنای حذف یارانه نیست بلکه اصلاح روند معیوب و غلط گذشته است.


عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود: برای نمونه در بحث دارو اگر این روند برای سال آینده ادامه یابد حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان باید پرداخت شود که حداقل فضای رانت ۱۰ هزار میلیاردی ایجاد خواهد شد.


میرتاج‌الدینی ادامه داد: ارز ترجیحی در حلقه‌های مختلفی در گردش است تا به دست مردم و مصرف کننده نهایی برسد و این عامل سبب می‌شود جذابیتی برای سوداگری و رانت و فساد در حلقه‌های مختلف ایجاد شود.


وی با تاکید بر این که در بحث ارز ترجیحی دارو حداقل ۲۰۰ شرکت به تعزیرات معرفی شدند، گفت: هدف ما در موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، حذف بستر رانت و فساد است و حلقه نهایی که مردم هستند باید به شکل مستقیم این یارانه را دریافت کنند. همچنین یارانه دارو به یک شکل و یارانه لبنیات، گوشت، مرغ و نان نیز به شکل دیگر باید باشد.


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم ادامه داد: در مساله گندم دولت اعلام کرده قیمت نان افزایش نخواهد یافت بلکه صرفا روند اصلاح می‌شود و مردم همان قیمت قبلی را می‌پردازند و مابه التفاوت قیمت را دولت به نانواها پرداخت  خواهد کرد.


میرتاج الدینی یادآور شد: در بحث دارو هم ارز به سازمان‌های بیمه‌گر داده می‌شود و در این مسیر باید افرادی که بیمه نیستند از طریق بیمه سلامت تحت پوشش قرار بگیرند.


وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی سبب آشکار شدن یارانه‌ها خواهد شد، افزود: یکی از راههای جایگزین حذف ارز ترجیحی، اعطای کارت اعتباری به مردم است تا هر ماه مبلغی در این کارت‌ها واریز شده که فقط برای خرید کالاست.


عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: حدود ۲۰ تا ۲۵ قلم کالا برای استفاده از این کارت‌ها تعریف می‌شود و فقط از فروشگاه‌های در نظر گرفته شده می‌توان خرید کرد البته هنوز تواقفی در این باره صورت نگرفته است و موضوع در حال بررسی است تا جلوی گران فروشی گرفته شود.دیدگاهتان را بنویسید