۲۰ ایده کاربردی چگونه از احساسات و عواطفمان مراقبت کنیم


ما به حاطر احساساتی که داریم مقصر نیستیم. همه ما همیشه احساس خوب نداریم و جزئی از وجود ما با احساس بد همراه است. چطور به این احساساتمان پاسخ می‌دهیم؟ برای اینکه احساساتمان را بهتر کنیم چه راهکارهایی بلد هستیم؟‌ اگر به فکر راهی برای مراقبت از عواطف و احساساتتان هستید این مطلب را بخوانید.


در بسیاری از روزهای زندگی احساس فشار می‌کنیم و غم یا عصبانیت وجودمان را فرا می‌گیرد. اینکه این احساسات را بپذیریم و زندگی را ادامه بدهیم نشانه یک وضعیت پخته‌تر است. ما باید با احساسات خودمان درگیر شویم، آن را بشناسیم و به رفع استرسمان کمک کنیم.


احساسات به خودی خود «خوب» یا «بد» نیستند و ما به خاطر احساسی که داریم مقصر نیستیم. همه ما همیشه احساس خوب نداریم و جزئی از وجود ما با احساس بد همراه است. چطور به این احساساتمان پاسخ می‌دهیم؟ برای اینکه احساساتمان را بهتر کنیم چه راهکارهایی بلد هستیم؟‌ اگر به فکر راهی برای مراقبت از عواطف و احساساتتان هستید این مطلب را بخوانید.


خودمراقبتی و مراقبت از خود این روزها موضوعی پرطرفدار است اما اغلب آنقدرها قوی توضیح داده نمی‌شود. شاید موارد درهم و کلی در مجلات و کتاب‌های خودمراقبتی ببینید اما در مورد چگونگی اضافه کردن آن به زندگی شخصی خودتان درک روشنی نداشته باشید. ممکن است مبهم به نظرمان برسد و ما را متقاعد نکند. شیوه‌های مراقبت از خود بسیار متفاوت است و همه برای یک فرد مناسب نیستند. حتما به حال و روحیه خودتان توجه کنید تا در تغییرات مورد نظرتان به شما کمک کند. در اینجا نکات ساده و کاربردی را برای مراقبت از احساسات و عواطف شما مطرح می‌کنیم.


راهکارهای ساده برای مراقبت از احساسات


۱. کاری را انجام دهید که شما را خوشحال کند.


۲. تکنینک‌های تنفس کشیدن را تمرین کنید.


۳. بیشتر موارد مثبت را در شبکه‌های مجازی به انتشار بگذارید.


۴. دفترچه یا اپلیکیشن‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان را برای کاهش استرس و اضطراب به کار بگیرید.


۵. تمرین‌های ذهن آگاهی را امتحان کنید.


۶. هر هفته اهداف جدیدی را برای خودتان تعریف کنید.


۷. نوشتن، نوشتن، نوشتن: روزنامه‌نگاری، شعر، خاطره، داستان و هر چیزی که باعث تخلیه احساسات شما می‌شود. به خودتان اجازه دهید تمام احساسات خود را در یک محیط امن و مناسب بیان کنید. یک نوشته روزانه داشته باشید و در مورد احساسات خودتان کاملا صادق باشید.


۸. بدون اینکه انتظار داشته باشید که فرد برای شما جبران کند، کاری را برای او انجام دهید. به فکر بازگشت نباشید.


۹. از اینکه بیش از حد نسبت به خود انتقاد کنید، خودداری کنید.


۱۰. افراد سمی را در رسانه‌های اجتماعی نادیده بگیرید.۱۱. اگر اهل مدیتیشن و ذهن آگاهی هستید، به خودمراقبتی احساسی شما کمک می‌کند.


۱۲. شاید عجیب باشد اما دست به تمیز کردن برخی از نقاط خانه، اتاق و محیط زندگی خود بزنید. به گل و گیاه‌های خود برسید. این کارها به نوعی خودمراقبتی حسی محسوب می‌شود.


۱۳. به فکر انجام کارهای خلاقانه‌ای باشید که ترس، اضطراب، ناامیدی و غیره را آزاد کند.در این زمینه بخوانید:۱۴. برای افرادی که به شما صدمه زده‌اند نامه بنویسید و نامه را از بین ببرید تا آن افکار هم تا حد زیادی رفع و رجوع شود.


۱۵. به یک درمانگر مراجعه کنید، حتی اگر فقط برای چند جلسه عمومی هم باشد،‌ به شما کمک خواهد کرد.


۱۶. لیستی از کلمات احساسی بنویسید تا واژگان عاطفی خود را گسترش دهید.


۱۷. با یک دوست یا عضو خانواده که شما را درک می‌کند وقت بگذارید.


۱۸. هنگام نیاز گریه کنید.


۱۹. خودتان را تشویق کنید که با خاطرات قدیمی یا فیلم‌های خنده‌دار بخندید.


۲۰. آواز بخوانید. آهنگی که به بهتری شکل احساسات فعلی شما را بیان می‌کند، بخوانید.دیدگاهتان را بنویسید